Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Гори главен бушон 20А на опел астра G

geniy снимка geniy 21 септември 2024 - 11:13

Здравейте! Опела е astra G, с двигател Х14ХЕ! Има монтирана обикновенна газова уредба, не е газов инжекцион. Колата изгасна в движение. При огледа видях, че е изгорял бушон в двигателния отсек 20А. Понеже имам софтуер на опком го закачих и даде следните грешки:
P0443 - (2) Fuel Tank Ventilation Valve Voltage Low - Not present P0353 - (2) Electronic Spark Timing (EST) Line Coil Cylinder 3 Voltage Low - Not present P0353 - (1) Electronic Spark Timing (EST) Line Coil Cylinder 3 Voltage High - Not present P0354 - (2) P0354 - (1) Electronic Spark Timing (EST) Line Coil Cylinder 4 Voltage High - Not present P0352 - (2) Electronic Spark Timing (EST) Line Coil Cylinder 2 Voltage High - Not present P0351 - (2) Electronic Spark Timing (EST) Line Coil Cylinder 1 Voltage Low - Not present P0352 - (1) Electronic Spark Timing (EST) Line Coil Cylinder 2 Voltage Low - Not present
Смених бубината, защото 4 от грешките са свързани с нея. Смених и бушона. Колата запали за 10 секунди и пак изгоря бушона. Някой сблъсквал ли се е с този проблем? Благодаря!
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 21 септември 2024 - 12:27

Ами виж за какво е този предпазител и ще се разбере в коя верига е проблема. Тук, използвайки търсачката ще намериш тема, в която има информация за предпазителите, за различните модели.
Отговори

geniy снимка geniy 21 септември 2024 - 12:37

Търсачката не ми работи и не мога да проверя този бушон за какво е! Ще може ли да ми пуснете линк? Благодаря!
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 21 септември 2024 - 12:46

https://www.opelclub...1

https://www.youtube....h?v=RIu2UdPG99o
Мнението беше редактирано от IvailoM: 21 септември 2024 - 13:24
Отговори

geniy снимка geniy 21 септември 2024 - 16:51

Благодаря ви! В първия линк ги няма описани тези бушони. Във втория не са точно като моите. Имало разлика в модификациите. Та продължавам да ровя. Благодаря още веднъж!

 IvailoM, на 21 септември 2024 - 12:46, каза:


Това е снимка на моите бушони.
https://ibb.co/pL7KGGy
Гори жълтия, който е 20А.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 21 септември 2024 - 16:59

30A трябва да е!
Отговори

geniy снимка geniy 21 септември 2024 - 17:05

 IvailoM, на 21 септември 2024 - 16:59, каза:

30A трябва да е!

Стария е 20А и така се караше от 15 години колата. И не е имало проблем. Ако сложа 30А да не изгори нещо? Не разбирам от електроника и затова питам.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 21 септември 2024 - 17:10

В различните диаграми го дава с различен ампераж....Иначе е за управление на двигателя. Огледай окабеляването в двг отсек за някакви оголвания, късо, буксата на бобината също. Сигналът за газовата често я взимат от кабел на бобината, огледай хубаво!
Мнението беше редактирано от IvailoM: 21 септември 2024 - 17:11
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 21 септември 2024 - 17:13

Аз като го гледам този предпазител/бушон имам странното чувство, че цокъла му не отговаря и е много вероятно да е нагорял в него. Вземи един мултиметър и замери съпротивлението между двете клеми, без колата да е на контакт, даже и с изключен/откачен акумулатор.
Отговори

geniy снимка geniy 21 септември 2024 - 17:32

 IvailoM, на 21 септември 2024 - 17:10, каза:

В различните диаграми го дава с различен ампераж....Иначе е за управление на двигателя. Огледай окабеляването в двг отсек за някакви оголвания, късо, буксата на бобината също. Сигналът за газовата често я взимат от кабел на бобината, огледай хубаво!

Огледах хубаво всички кабели. Кабелите на буксата на бобината си влизат в сноп с други кабели и няма видими разкъсвания или нагари. Търсих точно от къде е взет сигнала за газовата,но не можах да го намеря. Сега ще пусна снимка,където се вижда повече в двигателя.
https://ibb.co/ZgjpKVF
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 21 септември 2024 - 17:48

Е, червеният кабел точно с предпазителя взима от бобината.
Отговори

geniy снимка geniy 21 септември 2024 - 18:24

 IvailoM, на 21 септември 2024 - 17:48, каза:

Е, червеният кабел точно с предпазителя взима от бобината.

Сега го виждам и аз. Утре ще го развия тиксото,за да видя какво е положението там. Дано проблема да е от там. Много Ви благодаря!
Отговори

geniy снимка geniy 21 септември 2024 - 18:30

 Rosen Popov, на 21 септември 2024 - 17:13, каза:

Аз като го гледам този предпазител/бушон имам странното чувство, че цокъла му не отговаря и е много вероятно да е нагорял в него. Вземи един мултиметър и замери съпротивлението между двете клеми, без колата да е на контакт, даже и с изключен/откачен акумулатор.

Предпазителя не е оригиналния на снимката. Трети е, който гори вече. Имам мултицет, но не знам как се мери съпротивление.
Отговори

Коцето снимка Коцето 21 септември 2024 - 19:43

Виж мнениеgeniy, на 21 септември 2024 - 18:30, каза:

Имам мултицет, но не знам как се мери съпротивление.

Значи нямаш мултицет а само волтметър.
Виж как корпуса на държачите на предпазителите е оцветен в лявата страна, всеки цвят показва какъв предпазител трябва да има в съответното гнездо, в случая трябва да е 30А.
Отговори

geniy снимка geniy 22 септември 2024 - 07:31

 Коцето, на 21 септември 2024 - 19:43, каза:

Значи нямаш мултицет а само волтметър.
Виж как корпуса на държачите на предпазителите е оцветен в лявата страна, всеки цвят показва какъв предпазител трябва да има в съответното гнездо, в случая трябва да е 30А.

За мултицета сте прав! Виждам, че има разлика в цветовете между бушоните и цвета, който трябва да е. Та ще го оправя това. Интересното е, че първите 2 са бели. Колко ампера е това? Втория е 80А, а трябва да е бял! Също и първия трябва да е бял, петия трябва да е син, а не зелен...мазало! Благодаря за съветите! Лек ден!
Отговори

Коцето снимка Коцето 22 септември 2024 - 08:50

При "макси" размера белия предпазител е 80А, а при стандартен, мини, миди размер белия е 25А. Доколкото успявам да видя от снимката всички в твоята кутия са макси.
За всеки случай е добре предварително да се проследят веригите на всяка една бобина за пробив към маса, както блок бобината поотделно така и кабелите от еку към бобините. Трябва си схема и по задълбочени познания.
СЕГА РАЗГЛЕДАХ СХЕМИТЕ В АУТО ДАТА И ТОЗИ ПРЕДПАЗИТЕЛ ГО ДАВАТ 20А, НЕ СЛАГАЙ ПО-ГОЛЯМ!
Този предпазител захранва през реле горивната помпа, бензиновите инжектори, клапан канистер, подгрев ламбда сонда, ИГР, ЕКУ и блок-бобина. Някъде от тези устройства идва белята.
Ако онзи допълнителен червен кабел с предпазителя който излиза от снопа на бобината е свързан към червено-син кабел от оригиналния сноп вероятно от там се захранва газовото, може и там да е белята. Много вероятно е да е сложено допълнително реле за изключване на дюзите и там да се бъгва нещо, както и самия ключ газ-бензин. Бе иска си ровене и доста човъркане.
Мнението беше редактирано от Коцето: 22 септември 2024 - 09:36
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 22 септември 2024 - 09:12

Според това описание трябва да е 20А предпазитела.
https://fusesdiagram...am-astra-g.html
Откачи буксата на бензиновата помпа и виж какъв е резултата.
Отговори

geniy снимка geniy 22 септември 2024 - 14:00

 ivan_pop, на 22 септември 2024 - 09:12, каза:

Според това описание трябва да е 20А предпазитела.
https://fusesdiagram...am-astra-g.html
Откачи буксата на бензиновата помпа и виж какъв е резултата.

Честит празник на всички!
Колеги, оказа се акумулатора! Направо нямам думи. Понеже едва завъртя и колата не запали, след огледа на кабелите на газовата разбира се, сложихме друг акумулатор. Махнах буксата на бензиновата помпа ,сложихме друг акумулатор и колата е пушка. Както работеше сложих буксата на бензиновата помпа и проблем нямаше. Измерихме волтажа на стария акумулатор и беше 12.4! Реших да го сложим да се зарежда и какво стана...след 3 минути бушона на зарядното изключи. Махнахме клемите, сложихме ги пак, включих зарядното и след 2-3минути пак стана същото. Та проблема се оказа акумулатора, който даже въртеше като луд при всичките тези проби.
Благодаря на всички отзовали се!
Лек ден!
Отговори

geniy снимка geniy 22 септември 2024 - 20:21

 Коцето, на 22 септември 2024 - 08:50, каза:

При "макси" размера белия предпазител е 80А, а при стандартен, мини, миди размер белия е 25А. Доколкото успявам да видя от снимката всички в твоята кутия са макси.
За всеки случай е добре предварително да се проследят веригите на всяка една бобина за пробив към маса, както блок бобината поотделно така и кабелите от еку към бобините. Трябва си схема и по задълбочени познания.
СЕГА РАЗГЛЕДАХ СХЕМИТЕ В АУТО ДАТА И ТОЗИ ПРЕДПАЗИТЕЛ ГО ДАВАТ 20А, НЕ СЛАГАЙ ПО-ГОЛЯМ!
Този предпазител захранва през реле горивната помпа, бензиновите инжектори, клапан канистер, подгрев ламбда сонда, ИГР, ЕКУ и блок-бобина. Някъде от тези устройства идва белята.
Ако онзи допълнителен червен кабел с предпазителя който излиза от снопа на бобината е свързан към червено-син кабел от оригиналния сноп вероятно от там се захранва газовото, може и там да е белята. Много вероятно е да е сложено допълнително реле за изключване на дюзите и там да се бъгва нещо, както и самия ключ газ-бензин. Бе иска си ровене и доста човъркане.

Благодаря за отделеното време! Проблема се реши, писал съм по долу! Благодаря пак!
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 23 септември 2024 - 22:03

Представа нямам как ще гори предпазителя от акумулатора и защо само този предпазител....
Но пък нали сега не гори...
Чудно!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg